riese - eksploruj

Podziemne kompleksy budowane pod kryptonimem RIESE (Olbrzym) to największa niewyjaśniona inwestycja niemiecka z czasów II Wojny Światowej.
7km od Pogranicznej

Riese to olbrzymie przedsięwzięcie budowlano-górnicze zlokalizowane w zachodniej części Gór Sowich.
Podziemne kompleksy budowane pod kryptonimem RIESE (Olbrzym) to największa niewyjaśniona inwestycja niemiecka z czasów II Wojny Światowej.

Była prowadzona od późnej jesieni 1943 roku, do samego końca wojny, tj. 7-8 maja 1945. O jej przeznaczeniu krążą niesamowite legendy: Kwatera Wodza III Rzeszy, podziemne miasta i fabryki, a może tajemnicze laboratoria?

Podziemna kwatera hitlera

Riese obejmuje masyw góry Włodarz położonej pomiędzy Głuszycą, a Walimiem.
Historycznie jest to nadal zagadka, gdyż do dziś nie odnaleziono dokumentacji dotyczącej prowadzonych prac. Jednakże w pamiętnikach i wspomnieniach osób związanych z budową, najczęściej pojawia się temat największej i zarazem najdroższej budowanej kwatery Hitlera.

Badacze nie mają wątpliwości, że dokumentacja RIESE istnieje. Niestety, dopóki nie zostanie odnaleziona, nie można wykluczyć żadnej hipotezy.

To, że nie znamy celu budowy RIESE, ale też i większej części wydrążonych podziemi powoduje, że ściągają tu turyści i eksploratorzy z całej Europy.

mroczna historia riese

Historia obiektów Osówki, Włodarza, i pozostałych kompleksów ma też swoją mroczną stronę.
Podążając Szlakiem Riese poznajemy losy około czternastu tysięcy więźniów obozu Gross-Rossen wykonujących niewolniczą i katorżniczą pracę w 7 obiektach podziemnych i na ich terenach zewnętrznych. Blisko połowa z nich pozostała tu na zawsze.

RIESE - EKSPLORUJ

RIESE – Eksploruj, to propozycja dla turystów i eksploratorów, którzy chcą z bliska zgłębić tajemnicę Riese.
Chcą zobaczyć i zbadać niedostępne dla przeciętnego turysty podziemne kompleksy, czy też pobrudzić się i zmoczyć w ciemnych korytarzach. 

Odwiedzający najczęściej poprzestają na zwiedzeniu podziemnej części kompleksów nie wiedząc, że piesza wędrówka po obiektach naziemnych, jest niezbędna do poznania ogromu inwestycji.. Część naziemna przedsięwzięcia może być kluczem do zagadki RIESE…

poznaj riese z przewodnikiem

Zgłębić tajemnicę Riese mogą Państwo z naszym przewodnikiem, a zarazem pasjonatem historii Gór Sowich, Grzegorzem Borensztajnem. (+48 531 525 572)

Zapraszamy na:

  • Całodniowe wycieczki po Kompleksie Riese – obiekty naziemne.
  • Wycieczki do Włodarza i Podziemnego Miasta Osówka z prywatnym przewodnikiem, również po częściach obiektu nie udostępnionych turystom.
  • Eksplorację obiektów niekomercyjnych.
  • Eksplorację nocną.
  • Spotkanie z dokumentem – wieczorki tematyczne. (Oczywiście także na Pogranicznej)

Istnieje też możliwość przygotowania indywidualnego programu dla grup zorganizowanych i indywidualnych gości – według zasugerowanego planu.

zobacz więcej

Atrakcje warte zobaczenia

zamek książ
20 km
zalew kamyki
1 km
wieża na borowej
8 km
skalne miasta adrspach i teplice
35 km