Riese – Eksploruj

      Podziemne kompleksy budowane pod kryptonimem RIESE (Olbrzym) to największa niewyjaśniona inwestycja niemiecka z czasów II Wojny Światowej. Była prowadzona od późnej jesieni 1943 roku, do samego końca wojny, tj. 7-8 maja 1945. O jej przeznaczeniu krążą niesamowite legendy: Kwatera Wodza III Rzeszy, podziemne miasta i fabryki, a może tajemnicze laboratoria.

     Riese to olbrzymie przedsięwzięcie budowlano-górnicze zlokalizowane w zachodniej części Gór Sowich. Obejmuje masyw góry Włodarz położonej pomiędzy Głuszycą, a Walimiem. Historycznie jest to nadal zagadka, gdyż do dziś nie odnaleziono dokumentacji dotyczącej prowadzonych prac. Jednakże w pamiętnikach i wspomnieniach osób związanych z budową, najczęściej pojawia się temat największej i zarazem najdroższej budowanej kwatery Hitlera. Badacze nie mają wątpliwości, że dokumentacja RIESE istnieje. Niestety, dopóki nie zostanie odnaleziona, nie można wykluczyć żadnej hipotezy. To, że nie znamy celu budowy RIESE, ale też i większej częsci wydrążonych podziemi powoduje, że ściągają tu turyści i eksploratorzy z całej Europy.

    Historia obiektów Osówki, Włodarza, i pozostałych kompleksów ma też swoją mroczną stronę. Podążając Szlakiem Riese poznajemy losy około czternastu tysięcy więźniów obozu Gross-Rossen wykonujących niewolniczą i katorżniczą pracę w 7 obiektach podziemnych i na ich terenach zewnętrznych. Blisko połowa z nich pozostała tu na zawsze.

Riese – Eksploruj

     To propozycja dla turystów i eksploratorów, którzy chcą z bliska zgłębić tajemnicę Riese, chcą zobaczyć i zbadać niedostępne dla przeciętnego turysty podziemne kompleksy, czy też pobrudzić się i zmoczyć w ciemnych korytarzach. Piesza wędrówka po obiektach naziemnych, jest niezbędna do poznania ogromu inwestycji, odwiedzający najczęściej poprzestają na zwiedzeniu podziemnej części kompleksów. Część naziemna przedsięwzięcia może być kluczem do zagadki RIESE...

     Zgłębić tajemnicę Riese mogą Państwo z naszym przewodnikiem, a zarazem pasjonatem historii Gór Sowich, Grzegorzem Borensztajnem. (+48 531 525 572)

Zapraszamy na :

  1. Całodniowe wycieczki po Kompleksie Riese - obiekty naziemne.

  2. Wycieczki do Włodarza i Podziemnego Miasta Osówka z prywatnym przewodnikiem, również po częściach obiektu nie udostępnionych turystom.

  3. Eksplorację obiektów niekomercyjnych.

  4. Eksplorację nocna.

  5. Spotkanie z dokumentem – wieczorki tematyczne. (Oczywiście także na Pogranicznej)

Istnieje też możliwość przygotowania indywidualnego programu dla grup zorganizowanych i indywidualnych gości – według zasugerowanego planu.

Pozdrawiam

Grzegorz Borensztajn